Porównanie barw światła.

Temperaturę barwową światła podaje się w Kelwinach [K]

Oświetlenie LED daje użytkownikowi możliwość wyboru barwy światła. Im źródło światła LED wyższej jakości, tym dokładniej można sprecyzować kolor światła.

Jeśli kupujesz np: żarówki LED, które mają pełnić funkcję głównego oświetlenia, masz możliwość doboru odpowiedniego koloru światła, w zależności od tego czy chcecie oświetlać swoje biuro, czy salon, którego przeznaczeniem jest relaks. Kupując taśmę LED, która ma rzucać światło bezpośrednio na ścianę pomieszczenia, można wybrać taką barwę, która najlepiej będzie pasowała do koloru farby.

Po co aż tyle barw światła i jakie jest przeznaczenie barw?

Tak szeroka gama barw światła daje możliwość wyboru najbardziej pasującej barwy światła dla Twoich potrzeb.

poniżej 2000K światło całkowicie ozdobne. Tak ciepłą barwę można uzyskać tylko ze świeczki lub ogniska.
2200K oświetlenie bardzo ciepłe, całkowicie ozdobne. Dobrze spisuje się w pomieszczeniach do relaksu, ponieważ tak ciepła barwa światła, wprowadza bardzo rozluźniający (usypiający) nastrój.
2700K – 3000K jest to barwa światła zbliżona do barwy tradycyjnej żarówki żarowej (2800K). Ta barwa dobrze pasuje do prywatnych mieszkań i domów, ponieważ wprowadza przyjemny ciepły nastrój. Taka barwa doskonale zgrywa się z ciepłymi kolorami otoczenia. Tego koloru światła nie polecamy do pracy, ponieważ światło w kolorze 3000K wprowadza odprężenie, rozluźnienie, relaks, co nie wpływa motywująco do działania.
4000K – najbardziej uniwersalna barwa światła. Pomiędzy światłem ciepłym a zimnym. Barwa 4000K pasuje do każdego pomieszczenia a raczej do kolorystyki ścian, mebli i dodatków. Obecnie najczęściej wybierana barwa ze względu na to że pasuje osobom, które lubią ciepłe światło, oraz takim które lubią zimne światło, jest całkowicie pośrodku. Ta barwa w przeciwieństwie do barwy ciepłej (~2700K) nie wywołuje senności. Otoczenie oświetlone tym kolorem światła wygląda świeżo, a kolory są naturalne, wyglądają jak w świetle słonecznym. Światło bardzo podobne do słonecznego, jest przyjemne dla oczu.
Ta barwa doskonale nadaje się do oświetlenia powierzchni mieszkalnych i również powierzchni biurowych, a nawet idealnie pasuje do oświetlenia ogrodów, parkingów. Jest bardzo uniwersalna.
6000K światło całkiem białe. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w białych kolorach. Taka barwa wygląda bardzo świeżo i pobudzająco, a jeśli źródło światła w kolorze 6000K nie jest zbyt mocne, pasuje również do stref odpoczynku. Światło słoneczne w bezchmurny dzień o godzinie 13 świeci w tej barwie więc ludzkie oko najlepiej dopasowuje się właśnie do takiego światła. Ta biała barwa światła nie zmienia kolorów otoczenia, jak np: ciepła barwa która białej kartce papieru dodaje trochę żółtego odcienia. Bez wątpienia ta barwa wygląda bardzo elegancko i dekoracyjnie, dlatego często taśmy LED, oświetlające sufit, montowane są właśnie w barwie 6000K. Barwa najbardziej motywująca i pobudzająca do pracy.
10 000K i więcej całkowicie ozdobna barwa światła wpadająca w niebieski.

Do jakiego pomieszczenia jaką barwę wybrać?

Barwa Ciepła <3500 K

Barwa Neutralna 3500K-4500K

Barwa Zimna >4500 K

Ta temperatura barwowa wywołuje uczucie komfortu i odprężenia. Zazwyczaj stosuje się ją w salonach i sypialniach, aby stworzyć przytulną atmosferę. Jest to kolor tradycyjnych żarówek żarnikowych.

Neutralna temperatura barwowa oferuje pośredni rodzaj oświetlenia i jest stosowana w łazienkach, gdzie jest najbardziej zalecana, ponieważ jest o wiele lepsza do takich zadań jak np. nakładanie makijażu, choć doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu. Jest uważana za najbardziej naturalną barwę i może być stosowana we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Zimne światło wyróżnia się tym, że sprzyja koncentracji i pozwala lepiej rozróżnić kontrasty. Znajduje zastosowanie w kuchniach, biurach i ogólnie w miejscach pracy. Ogólnie rzecz biorąc, są to przestrzenie o dużej ilości światła (illuminance), co również przyczynia się (spójrz na krzywe Kruithof), do przyjemnego oświetlenia.