oświetlenie sufitowe

Piwnica często bywa traktowana po macoszemu. Nawet jeśli jest posprzątana i wymalowana to nie wszystko, co można zrobić, aby wygodnie z niej korzystać. Nie należy ignorować oświetlenia, które nie tylko ułatwia poszukiwanie odłożonych do piwnicy rzeczy, ale również zapewnia bezpieczeństwo.

Oświetlenie główne – jakie powinno być?

Szczególnie trzeba zadbać o oświetlenie główne, czyli podstawowe. W przypadku piwnicy nie ma sensu opierać się tylko na montażu jednej bocznej lampki. Znacznie lepiej sprawdzi się lampa zamontowana na suficie. Nie musi być ozdobna ani przesadnie dekoracyjna, ponieważ jej głównym zadaniem będzie dobre wypełnianie piwnicy światłem. Przed zakupem i instalacją warto zmierzyć wysokość wnętrza, z uwagi na to, że piwnice często nie są przesadnie wysokie. To sprawia, że lepiej sprawdza się lampa płaska, zamiast zwisającej, o którą można przypadkowo zahaczyć albo głową, albo wynoszonymi sprzętami. W tej sytuacji płaskie świetlówki albo oprawy będą praktyczniejsze.
Jeszcze lepszym pomysłem, całkiem łatwym do zastosowania, jest montaż lampy z czujnikiem ruchu. Włącza się ona, gdy wchodzisz i wyłączy, gdy wyjdziesz. W ten sposób unika się szukania włącznika oraz rozważań czy na pewno wyłączyło się lampę wychodząc.

Oświetlenie dodatkowe – pomysły do piwnicy?

Nawet po zainstalowaniu oświetlenia głównego, może okazać się, że potrzebne jest również dodatkowe. Przydaje się ono przede wszystkim w piwnicach o większym rozmiarze, w których trudno oświetlić wszystkie zakamarki jednym źródłem światła. Dotyczy to także piwnic, które poza funkcją składziku mają także inne przeznaczenie, np. służą do wykonywania drobnych napraw, majsterkowania itp. zajęć. W takiej sytuacji przyda się lampa oświetlająca dokładnie punkt pracy (zazwyczaj stołu z narzędziami). Tu wystarczy nieduża, zwisająca lampka rzucająca światło bezpośrednio na blat.
Dodatkowo, jeśli trzymasz w piwnicy dużo słoików z przetworami lub innymi przysmakami, dobrym pomysłem może okazać się montaż kinkietów w ich pobliżu. Ułatwi to poszukiwania odpowiedniego słoika.
Jeżeli piwnica jest częścią Twojego domu wolnostojącego, wówczas zadbaj także o oświetlenie schodów, aby nie poślizgnąć się na nich. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się kinkiety na ścianach lub podświetlane listwy ledowe montowane na każdym schodku.