lampy nowoczesne

Projektowanie wystroju wnętrza to złożony proces, wymagający podjęcia wielu przemyślanych decyzji. Tak naprawdę każdy element ma tu znaczenie: od połączeń zastosowanych kolorów, faktur i materiałów, aż po meble, które staną się częścią wyposażenia. Jednym z kluczowych czynników będzie także dobór właściwego oświetlenia - dzięki niemu poszczególne pomieszczenia nie tylko staną się bardziej funkcjonalne, ale nabiorą również odpowiedniego klimatu. Lampy muszą oczywiście pasować do reszty wystroju pod względem wizualnym, ważniejszy będzie jednak sposób, w jaki zostaną ulokowane, ponieważ będzie miał on realny wpływ na komfort lokatorów mieszkania.

Rozkład oświetlenia w pokojach powinien zostać zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej jeszcze na etapie projektu instalacji elektrycznej. Konieczność opierania się na samych szkicach i brak wykończonych pomieszczeń mogą nieco komplikować tworzenie wystroju, takie posunięcie pozwoli jednak uniknąć inwazyjnych poprawek i przeróbek koniecznych do poprowadzenia okablowania.

Przede wszystkim funkcjonalność

Dobór oświetlenia w dużej mierze zależeć będzie od funkcji przypisanej poszczególnym pomieszczeniom. W kuchni liczy się przede wszystkim doskonała widoczność w trakcie przygotowania posiłków. Zawieszona w centralnym punkcie lampa sufitowa może nie sprostać wymaganiom - stojąc przy blacie będziemy blokować światło plecami. Lepszym rozwiązaniem będą na przykład listwy LED lub halogeny punktowe umocowane na spodach szafek. Projekty kuchni stawiają najczęściej na funkcjonalność i rezygnują z wyrazistych ozdób. Wykorzystując efektowne klosze można dodać pomieszczeniu nieco stylu - seria niewielkich lampek zawieszona nad kuchenną wyspą lub barkiem z pewnością prezentować będzie się niezwykle atrakcyjnie.

Przykładem kolejnego pomieszczenia nastawionego na funkcjonalność jest łazienka - ze względu na wszystkie role, które pełni, warto będzie zastosować w niej kilka źródeł światła. Osobne lampy o większej mocy powinny znaleźć się przy lustrze, przy którym przygotowujemy się do wyjścia oraz na suficie - troska o odpowiednie warunki higieniczne jest w łazience szczególnie ważna, a odpowiednio silne światło znacząco ułatwi nam sprzątanie. Dodatkowy kinkiet lub plafon można umieścić w okolicach toalety - domownicy korzystający z pomieszczenia w nocy nie będą wtedy przeszkadzać pozostałym śpiącym zbyt intensywnym światłem.

Sypialnia jest w każdym mieszkaniu szczególnym pomieszczeniem, ponieważ nie jest przeznaczona dla gości i stanowi intymną strefę domowników. Oświetlenie nie musi tu być intensywne, a bardziej służyć powinno budowaniu odpowiedniego klimatu, atmosfery sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi. Bardzo często elementem takiego wnętrza jest również garderoba - lampy o odpowiedniej mocy przydadzą się podczas codziennego doboru odzieży. Warto pamiętać również o osobach, które przed snem lubią sobie poczytać. Z myślą o nich przy łóżku powinny znaleźć się również kinkiety z włącznikiem umiejscowionym w zasięgu ręki.

Jak funkcjonalnie oświetlić strefę dzienną?

Współczesne budownictwo stopniowo odchodzi od sztywnego rozkładu pokojów wyznaczanego przez ściany działowe. Coraz większą popularnością cieszą się pomieszczenia o otwartym układzie. Przykładem mogą być salony połączone z kuchnią, w których osobno wydzielona jest strefa jadalna, a także kącik wypoczynkowy. Zadaniowość każdego poszczególnego obszaru warto również podkreślić odpowiednim oświetleniem. Oczywiście oprawa musi być zarówno funkcjonalna jak i spójna pod względem wizualnym, warto jednak zastosowane lampy dopasować również w kwestii natężenia pracy i pozostałych parametrów. Nadmiernie oświetlone pomieszczenie nie tylko nie prezentuje się dobrze, ale też u osób w nim przebywających budzić dyskomfort. Efektu tego uniknąć można poprzez wyznaczenie dominującej strefy, która definiować będzie charakter wnętrza i podkreślenie jej znaczenia efektowną, wiszącą lampą.