oświetlenie sufitwe nowoczesne

O charakterze wnętrza decyduje wiele czynników, dlatego tworzenie ich aranżacji często okazuje się bardziej wymagającym zadaniem niż mogłoby się początkowo wydawać. Dużą wagę przywiązujemy nie tylko do zastosowanych w pomieszczeniu kolorów czy wykorzystanych mebli, ale również do oświetlenia. Jasne pomieszczenia wydają się o wiele bardziej zachęcające i przytulne, wywołują w nas również uczucie bezpieczeństwa. Lampy dodają także funkcjonalności - niezależnie od tego czy pracujemy, czy oddajemy się rozrywkom odpowiednie światło pozwala nam lepiej się skupić I chroni nasze oczy przed zmęczeniem. Jak upewnić się, że oświetlenie sufitowe będzie w pełni dopasowane do wnętrza? Dla wszystkich osób, które są właśnie w trakcie urządzania lub remontu mieszkania przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek.

Przede wszystkim spójność stylu!

Chociaż panuje moda na eklektyzm, w trakcie doboru oprawy świetlnej warto postawić na jednolitą koncepcję. Jeżeli nasze pomieszczenie urządzone zostało w tradycyjnej, domowej estetyce, nowoczesna lampa wisząca z asymetrycznym, wyrazistym kloszem będzie w takim wnętrzu wyglądać niepasująco. O wiele lepiej w takiej sytuacji sprawdzą się delikatniejsze, klasyczne modele. Jeżeli decydujemy się na minimalistyczny styl to z okazałego żyrandola z kryształami lepiej będzie zrezygnować na korzyść przysufitowej oprawy o nowoczesnym wyglądzie. Dzięki temu nasze pomieszczenia zachowają swój spójny charakter i będą prezentować się nienagannie, zaś mieszkańcy w każdej chwili będą mogli cieszyć się doskonale oświetlonym wnętrzem.

Intensywność dopasowana do potrzeb

Nasze oczy wyposażone są w receptory bardzo wrażliwe na zmiany światła. Zarówno przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje półmrok, jak i kontakt z bardzo jaskrawym źródłem światła może powodować uczucie zmęczenia, podrażnienie, a nawet długotrwałe pogorszenie widzenia. Dobór lamp we wnętrzu powinien być podyktowany funkcją, jaką będzie ono pełnić. W przypadku pokojów, które służyć będą do pracy, oświetlenie sufitowe powinno być dość intensywne, aby umożliwić swobodne wykonywanie obowiązków, jednak nie na tyle, aby je utrudniać. Jeśli chodzi o sypialnię, główne źródło światła nie musi być w niej bardzo silne - w razie potrzeby można wesprzeć je dodatkowymi lampami punktowymi.

Praktycznym rozwiązaniem może być wykorzystanie lamp lub żyrandoli o kilku żarówkach. Dają one możliwość wygodnego dopasowywania intensywności światła do aktualnych potrzeb - aby zapalić dodatkowe żarówki lub je zgasić, wystarczy użyć przycisku. Podobny efekt można osiągnąć, wykorzystując popularne w nowoczesnych systemach automatyki domowej ściemniacze.

Warto pamiętać również o funkcjonalnym rozmieszczeniu lamp - w przypadku dużych pomieszczeń jeden żyrandol zawieszony na środku pokoju może się okazać niewystarczający, aby oświetlić wszystkie strefy funkcjonalne. W takich przypadkach wydajniejszym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie kilku mniejszych źródeł światła. Jeżeli na przykład salon podzielony jest na strefę jadalną i wypoczynkową, osobna lampa sufitowa dla każdej części pozwoli nie tylko wygodniej z nich korzystać, ale też ograniczy zużycie prądu.

W trosce o niskie rachunki

Wiosną i latem dzień jest dłuższy, więc ze światła korzystamy najczęściej przez kilka godzin na dobę. Jesienią i zimą słońce wstaje dużo później a i zmrok zapada wcześnie, dlatego lampy będą włączone niemal przez cały czas. Aby ograniczyć zużycie prądu warto zainwestować w nowoczesne oświetlenie energooszczędne. Oprawy LED oraz halogeny nie ustępują pod względem wydajności tradycyjnym rozwiązaniom, a pobierają znacznie mniej energii i są dużo bardziej przyjazne dla środowiska.

Dobór odpowiednich lamp ma znaczenie nie tylko dla wizualnego efektu gotowej aranżacji, ale również funkcjonalności pomieszczenia, dlatego warto przed zakupem zastanowić się, który z dostępnych modeli spełni wszystkie oczekiwania. W poszukiwaniu ciekawych i efektownych rozwiązań zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu internetowego.