inteligentna żarówka

Technologia nie zamyka się już tylko w nowym komputerze lub telefonie. Jest integralną częścią życia, która pełni coraz więcej funkcji w domu. Inteligentne domy to przyszłość, która na razie ogranicza się tylko do niektórych domowych elementów, w tym żarówek.

Co to jest inteligentna żarówka?

Samo pojęcie inteligentnej żarówki wydaje się zaskakujące, jednak ma już rację bytu i charakteryzuje element oświetlenia, który zaopatrzony jest w diody oraz możliwość sterowania nimi.
Inteligentne żarówki poza diodami zawierają także moduł elektroniczny z układem scalonym, dzięki któremu udaje się bezprzewodowe kierowanie lampą, pamięć flash do zapisywania wprowadzanych ustawień, odbiornik podczerwieni ułatwiający komunikację z żarówką. Wszystko to zamknięte jest w przedmiocie, który niewiele różni się od żarówek znanych i używanych od lat.

Sposób działania inteligentnych żarówek

Chcąc zaopatrzyć dom w takie rozwiązanie świetlne dobrze jest zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka możliwości działania żarówek, czyli:

• żarówki na podczerwień – stanowią jeden z prostszych i tańszych sposobów działania inteligentnych żarówek, jednak ich wadą jest, że komunikacja możliwa jest jedynie w odległości 5-10 metrów. Sterowanie odbywa się przy pomocy pilota, choć obecnie możliwe jest także używanie smartphona, pod warunkiem, że ma on nadajnik podczerwieni (nie każdy model go posiada). Aby sterowanie żarówką na podczerwień przebiegało pomyślnie na drodze pilot/telefon – żarówka nie powinno być przeszkód, np. mebli, a pilot musi być ustawiony w stronę żarówki-odbiornika;
• żarówki z Bluetoothem – znacznie większy zasięg mają żarówki, które korzystają z technologii Bluetooth, ich zaletą jest możliwość komunikacji na znacznie większej odległości od 10 do 100 metrów. W ich przypadku pilot to tylko jedna z wielu możliwości, ponieważ jego funkcję może pełnić również smartphone, tablet, komputer, jeżeli tylko każde z nich wyposażone jest w Bluetooth’a oraz dodatkową aplikację do obsługi żarówek. Przy tym nie trzeba celować urządzeniem w żarówkę, liczy się zasięg nadajnika i można sterować światłem nawet przez ściany;
• żarówki i wi-fi – najnowocześniejszy model żarówek inteligentnych daje możliwość sterowania przez połączenie internetowe, z każdego miejsca, w którym taka sieć jest dostępna. Połączenie nie jest ograniczone przez ściany ani podłogi. Czasami niezbędne jest centralne kontrolowanie, które zarządza systemem i umożliwia włączanie, wyłączanie lamp oraz natężenie światła.

Co dają inteligentne żarówki?

Żarówki inteligentne to krok na przód w kwestii oświetlenia. Nie są tylko po to, żeby dawać światło. Dzięki nim można oświetlenie dopasowywać do siebie i aktualnych potrzeb, regulując jego ostrość, a nawet barwę. Im bardziej zaawansowana żarówka, tym więcej ma funkcji i może nawet zmieniać kolor lub tworzyć świetlne dekoracje oraz iluminacje. Co ciekawe można wybrać barwę oświetlenia do aktualnego nastroju, do pracy, do zabawy, światło relaksacyjne lub ułatwiające zaśnięcie (przydaje się w pokoju dziecięcym). Sterowanie przy pomocy Bluetootha lub wi-fi pozwala na wyłączanie światła bez wychodzenia z pomieszczenia, w którym aktualnie się znajdujesz.