lampa sufitowa

W salonie potrzebne jest kilka rodzajów oświetlenia. Jedno to najczęściej za mało z uwagi na różne funkcje salonu. To powoduje, że pojawia się tam więcej lamp od podstawowej, sufitowej, po kinkiety i lampy podłogowe. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, w tym lampa zwisająca z sufitu pełniąca w salonie najbardziej odpowiedzialną funkcję.

Główne zadania lampy sufitowej

Po lampę sufitową w postaci nowoczesnego oświetlenia lub bogato zdobionego żyrandolu sięga praktycznie każdy, kto urządza mieszkanie. Zawiesza się ją na środku sufitu dzięki czemu można dobrze oświetlić całe pomieszczenie. Takie jest właśnie główne zadanie lampy sufitowej – niezależnie od jej wyglądu – zapewnić światło w każdym kącie pokoju gościnnego. Jeżeli pokój jest bardzo duży, wówczas może być niezbędne zawieszenie dwóch lamp sufitowych albo zamiana zwisających lamp na kilka plafonów o mocnych żarówkach.
Wybierając lampę sufitową należy dopilnować by dobrze spełniała swoja funkcję i nie zagrażała wygodzie domowników. Oznacza to, że jej długość powinna być dostosowana do wysokości pomieszczenia oraz wzrostu domowników, aby można było pod nią bezpiecznie przechodzić. Polecaną przed dekoratorów wnętrz zasadą jest pamiętanie, że lampa powinna być umieszczona nie mniej, niż 200 cm od podłogi.
Światło dochodzące z lampy sufitowej może rozchodzić się do góry, bądź na dół, w zależności od ustawienia źródła światła. Przy tym dobrze jest pamiętać, że dla lepszej jakości uzyskiwanego światła ważne są nie tylko żarówki. Kierując klosz lampy sufitowej w górę, dobrym pomysłem jest pomalowanie sufitu na biało, co będzie odbijać światło i sprawiać wrażenie, że jest go znacznie więcej.

Plusy górnego oświetlenia

Lampy górne posiadają kilka istotnych zalet, które wpływają na ich niezmienną atrakcyjność. Przede wszystkim, wspomniane już oświetlenie wszystkich kątów pokoju, co jest wygodne zarówno podczas przyjmowania gości, jak i odpoczynku. Kolejną zaletą jest różnorodność modeli i kształtów, co pozwala dopasować lampę do własnych upodobań oraz brak wystających kabli. Lampy podłogowe wymagają sprytnego ukrycia kabla, w przypadku lampy sufitowej nie jest to potrzebne, kable są schowane, widać jedynie lampę, a jej włącznik znajduje się na ścianie, na wysokości odpowiedniej dla każdego domownika.

Minusy górnego oświetlenia

Niestety, choć na co dzień nie myśli się o tym, lampy sufitowe posiadają drobne wady. Główna związana jest przede wszystkim z utrzymaniem ich czystości. Niezależnie od kształtu mają tendencję do kurzenia się, natomiast jego dokładne oczyszczenie może być problematyczne. Wymaga zorganizowania drabiny i większej uwagi podczas porządków. Dodatkowo, zamontowanie lampy sufitowej poza remontem mieszkania, tylko z chęci wymiany starego modelu na nowy, może być problematyczna, a w skrajnych przypadkach może powodować konieczność odmalowania sufitu.