
Jedną z ładniejszych dla oka ozdób w ogrodzie jest oczko wodne. Nie tylko urozmaica ogród, ale dodatkowo pozwala na lepszy relaks podczas biesiadowania na świeżym powietrzu. Aby dekoracja zawsze spełniała swoje zadanie, trzeba ją odpowiednio oświetlić.
Bezpieczne oświetlenie oczka wodnego
Oczko wodne zajmuje znaczącą część ogrodu. Nie zawsze jest elementem zaznaczonym w planie architektonicznym ogrodu i czasami dopiero po czasie dodaje się je do wystroju wokół domu. Projekt oczka jest jednocześnie czasem, kiedy trzeba zaplanować jakie będzie jego oświetlenie. Odjęcie tego elementu jest nie tylko ujmą dla estetyki, ale może również okazać się niebezpieczne – w ciemności ogródka można by do niego wpaść. Oświetlenie jednak samo musi być opracowane oraz zabezpieczone w taki sposób, żeby bliskość wody nie była dla nikogo niebezpieczna. Wbrew pozorom nie jest to zadanie niewykonalne, musi być jedynie dobrze przemyślane.
Przede wszystkim rozpoczynając montaż oświetlenia niezbędne jest zapewnienie mu mocy 12 V albo 24 V. Aby prąd o takiej mocy płynął bez problemu potrzebny będzie transformator – najlepiej posiadający włącznik reagujący na nadejście zmierzchu. Przy tym nie trzeba się martwić, że transformator zepsuje wygląd ogrodu, gdyż można go sprytnie ukryć w imitacji kamieni albo za krzakami lub wysokimi kwiatami. Poza transformatorem potrzebny jest jeszcze przewód pomiędzy oświetleniem a nim, który powinien zostać zakopany przynajmniej 50 cm w głąb ziemi, pokryty izolacją oraz plastikową osłonką. Dopiero wtedy można mówić o uzyskaniu dobrego zabezpieczenia.
Po zainstalowaniu transformatora oraz rozdzielnicy, która ułatwi pociągnięcie kabli do poszczególnych lampek, można zająć się właśnie nimi. Kable do wybranych modeli mogą być zakopane na głębokość 20-30 cm – nie ma potrzeby kopać głębiej, ponieważ jeśli dojdzie do awarii trudniej będzie się do nich dostać.
Rodzaje oświetlenia oczka wodnego
Nie istnieje jeden rodzaj lamp halogenowych, lecz przynajmniej kilka. Trudno się w nich rozeznać początkującemu, dlatego na początku przygody z oświetlaniem oczka wodnego, warto poznać tylko kilka rodzajów światła, czyli:
- lampy solarne – oświetlenie czerpiące energię wprost ze słońca jest obecnie modne i ekologiczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazło się w ogrodzie oświetlając oczko. Jedyną ich wadą jest brak możliwości umieszczenia ich pod wodą, brak dostępu do promieni słonecznych uniemożliwi ich poprawne działanie. Lampy solarne przy oczku nie świecą bardzo mocno, jednak sprawdzają się jako delikatne punkty świetlne tuż przy brzegu.
- lampy halogenowe podwodne – innym sposobem oświetlenia oczka wodnego, z uwzględnieniem przede wszystkim wodnej toni są lampy halogenowe działające pod wodą. Sprawdzają się przede wszystkim w oczkach, w których znajduje się ciekawa roślinność wodna bądź ciekawe gatunki ryb. Mogą świecić w różnych kolorach, do wyboru podczas zakupu.
- lampy nadbrzeżne, reflektory – dają najwięcej możliwości wyboru kształtów samej lampy, jak również jej kolorów. Dzięki swojej konstrukcji oraz materiałów, z których są wykonane są wyjątkowo odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Nie są jednaj wodoszczelne, więc lepiej nie próbować zanurzać ich w wodzie. Lampy nabrzeżne można z powodzeniem ukryć pomiędzy kępkami roślin przy oczku wodnym, choć jeśli mają ciekawe kształty zamiast ukrywać je, można wyeksponować każdą jako ozdobę.
- lampy pływające – to bardzo oryginalny rodzaj oświetlenia oczka wodnego. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie tafli wody. Możliwy jest wybór kloszy lamp oraz kolorów, co ułatwia tworzenie świetlnych kompozycji. Szczególnie dobrze sprawdzają się w większych oczkach wodnych, które posiadają nawet fontanny, ponieważ poruszana przez nią woda porusza kloszem lampy prowokując go do zmiany barwy.